Opublikowano:

Działania, których należy unikać, aby zachować zdrowa cerę

Zdrowa cera to efekt pracy nad całym naszym organizmem. Aby utrzymać skórę w dobrej kondycji, unikać trądziku, plam na skórze i pękających naczynek należy zadbać o nią holistycznie. Życie w pędzie, ciągły długotrwały stres, brak snu, nadmierne kąpiele słoneczne oraz wielogodzinne noszenie ciężkiego makijażu nie sprzyja pięknej, świetlistej, zdrowej cerze.

Niewłaściwa pielęgnacja

Bardzo ważną rolę odgrywa walka z „nawykami”. Należy wyzbyć się tak błahej, tylko z pozoru czynności jak wyciskanie pryszczy. Działanie to nie tylko nasila trądzik ale pozostawia też głębokie blizny.

Musimy również być świadomi tego, że każdego ranka nakładając na buzię warstwę podkładu czy pudru obciążamy twarz dodatkową powłoką, która sprzyja zatykaniu się porów i pojawianiu się niedoskonałości na twarzy. Skórze pozostawionej przez wiele godzin pod taką maską ciężko się oddycha, czego skutkiem jest nieprawidłowe nawilżenie, plamy, czy zmatowienie.
Warto kupować kosmetyki naturalne, bo nie uczulają, doskonale odżywiają, a skóra z nimi współgra.

Jeśli pomimo wzorowego dbania o naszą cerę nadal pozostawia ona wiele do życzenia warto zwrócić uwagę na naszę dietę. Złe nawyki żywieniowe potrafią bardzo zniszczyć cerę.

Produkty, których należy unikać

Aby zachować zdrową cerę należy unikać składników takich jak: wazelina, olej mineralny, olej parafinowy. Wszystkie te składniki są produktami destylacji ropy naftowej. Są słabo wchłaniane przez skórę, osadzają się na zewnętrznej warstwie zatykając pory. Zaburzają wymianę gazową i doprowadzają do powstania wspomnianego już wcześniej trądziku. Niekorzystne działanie wazeliny to także zaczerwienienia oraz nadmierne wysuszenie skóry.

Kofeina? Najlepiej ograniczyć ją do minimum!

Zawarta w herbacie i kawie rozszerza pory i zaburza koloryt skóry. Dodatkowo zatrzymując wodę w skórze utrudnia wydalanie toksyn z ciała. Więc w miarę możliwości, najepiej napoje z kofeiną ograniczyć do minimum i zastąpić je wodą mineralną, która doskonale nawilża cały organizm.

Sól i cukier

Podobnie jak kofeina te dwa produkty zatrzymują wodę w organizmie, co ma negatywny wpływ na wygląd naszej cery. Nadużywanie ich powoduje pojawianie się wyprysków, zmniejsza elastyczność skóry i zaburza koloryt.

Nie warto również przesadzać z tłustymi i ostrymi potrawami, ponieważ sprzyjają one pojawianiu się przebawień i wyprysków.

Używki? Kategoryczny zakaz!

Alkohol jest chyba jednym z największych wrogów zdrowej skóry – doprowadza do zmarszczek, wypłukuje witaminy i minerały z organizmu, skóra staje się przesuszona, mało elastyczna i przebarwiona.
Nikotyny również powinniśmy unikać jak ognia. U palaczy skóra staje się wysuszona, ziemistoszara oraz przedwcześnie się starzeje.
Nikotyna doprowadza skórę do niedotlenienia, jak również zaburza funkcjonowanie układu immunologicznego organizmu, przez co jesteśmy podatni na choroby, a każda choroba ma niekorzystny wpływ na wygląd naszej cery.